Wiele osób bagatelizuje znaczenie umieszczania zdjęcia w CV, bowiem uważa, że to nie aparycja a doświadczenie i wykształcenie powinno być czynnikami decydującymi o zatrudnieniu. Czy mają one rację? Z pewnością. Niemniej, należy pamiętać o tym, że fotografia znajdująca się w życiorysie umożliwia zapamiętanie kandydata, a co za tym idzie, niejako pomaga w procesie rekrutacyjnym. Zasadne wydaje się więc pytania: jak powinno wyglądać profesjonalne zdjęcie do CV i czym się ono różni od fotografii do innych oficjalnych dokumentów?
Profesjonalne zdjęcie do CV – cechy charakterystyczne
Przede wszystkim tego typu fotografia nie powinna być „byle jaka”, czyli tak naprawdę wykonana od niechcenia. Zdjęcie umieszczone w CV stanowi bowiem Twoją wizytówkę, która ma za zadanie wyróżnić Cię spośród innych kandydatur. Nie może być one jednak zbyt wyluzowane, dlatego robiąc je powinieneś pamiętać o kilku zasadniczych elementach:
- postaw na jakość, co oznacza, że zdjęcie nie powinno być zamazane i niewyraźne;
- wybierz neutralne tło, na którym nie będziesz zlewać się z otoczeniem oraz takie, które nie będzie odciągać od Ciebie uwagi rekrutera (np. białe);
- zadbaj o schludne uczesanie oraz strój utrzymany w formalnym stylu;
- delikatny uśmiech to podstawa;
- patrz prosto w obiektyw aparatu;
- pamiętaj, że zdjęcie powinno ukazywać wyłącznie Twoją twarz (ewentualnie dopuszczalne są ramiona).
Jak powinno wyglądać zdjęcie do innych oficjalnych dokumentów np. paszportu lub dowodu?
Fotografia do paszportu lub dowodu znacząco różni się od tej wykonywanej do życiorysu. Musi ona spełniać odgórnie ustalone wymogi formalne:
- twarz powinna zajmować od 70 do 80 % całego zdjęcia.
- Na fotografii powinna być widoczna cała głowa aż po jej czubek. Ponadto zdjęcie musi obejmować również górną linię barków.
- Podczas robienia zdjęcia do dowodu lub paszportu nie możesz mieć nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych oraz innych rzeczy utrudniających Twoją identyfikację.
- Fotografia powinna być jak najbardziej aktualna. Zaleca się zrobienie zdjęcia nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku o dokument.
- Zarówno zdjęcie do dowodu, jak i paszportu powinny mieć 35 milimetrów szerokości oraz 45 milimetrów wysokości.
Najnowsze komentarze